top of page

DİŞ BEYAZLATMA(BLEACHING)

DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHING)


Uzm Dr Dt Esat Başol

Kızılırmak mahallesi 1426.cad 28/B Çukurambar Ankara

05303892460


Günümüzde sosyal medyanın ve selfie çekimlerinin yaygınlaşması ile bireyler gülüşündeki detayları daha çok fark etmektedirler. Birçok hasta çektikleri selfieler üzerinden gülüşündeki beğenmediği detayları bizlere göstererek tedavi sürecine başlar. Gülümseme ile ilgili şikayetlerin çoğu diş renkleri ile alakalı olmaktadır. Diş renklerinin sarı ve koyu renkte olması genel estetik anlayışa ters gelmektedir. Birçok insan dişlerinin daha beyaz, parlak ve açık renkli olmasını talep eder.Beyaz dişlerin asıl anahtarı hijyenik ve temiz bir diş yapısından geçmektedir. Bakımsız kalmış bir çok yerde eklenti ve diş taşının olduğu bir gülümseme kesinlikle estetik ve göz alıcı görünemez. Bundan dolayı beyazlatma tedavisinin ilk kuralı iyi bir diş taşı temizliği ile sürece başlamaktır. Normal diş dizilimde hastalarımız iyi bakım yaptıkları sürece çok fazla leke ve diş taşı olmayacaktır. Ancak ortodontik bozuklukların olduğu durumlarda ve ön dişlerde büyük ve uyumsuz dolguların mevcudiyetinde, iyi bir temizlik beyazlatma tedavisi için yeterli olmaz. Sebep ortadan kaldırılmadığı sürece dişler yeniden kirlenip sararacak ve hasta memnuniyeti azalacaktır. Bundan dolayı beyazlatma düşünen hastalarımızın öncelikle hekime muayene olmaları önem arz eder. Detaylı bir klinik ve radyografik muayene sonucunda beyazlatma öncesi başka tedavilerin gerekip gerekmeyeceği, hangi tip beyazlatma sistemi uygulanacağı ve beyazlatma işleminin uzun vadeli idamesinin sağlanması belirlenmelidir. Örneğin ön grupta tek başına renklenmiş bir dişin beyazlatılması için röntgen almadan normal beyazlatma işlemi uygulanırsa sonuç başarısız olacak hasta hekim güven ilişkisi bozulacaktır. Röntgen alarak ilgili dişe uygulanan kanal tedavisi belirlendikten sonra olguya özgü beyazlatma işlemi uygulamak her iki taraf açısından mutlu edici sonuçları ortaya koyar.


Beyazlatma işlemi Ofis Tipi, Ev Tipi ve Devital Beyazlatma olarak üç tipte yapılmaktadır. Bunların dışında piyasada satılan birçok beyazlatma ürünü bulunur. Bunların çoğu ev tipi beyazlatma sistemine benzer olarak çalışırken yeni çıkarılan bazı ürünlerde ofis tipinde kullanılan ışıklara benzer cihazlar ile ürün pazarlanarak daha etkin bir beyazlık vaad edilmektedir.Ofis Tipi Beyazlatma; isminden anlaşılacağı üzere diş kliniği şartlarında diş hekimi tarafından yapılmaktadır. Beyazlatma için genellikle hidrojen peroksit materyali kullanılmaktadır. Bu materyalin yüksek derişimli formülünü hekim klinikte dişlerin üzerine uygulayarak belirli tonlarda beyazlatma sağlar. Yüksek derişim yumuşak dokulara zarar verebileceği için dikkatli bir şekilde yanak, dudak ve diş etleri örtülerek tükürük emici sistemler yardımı ile çalışılır. Yaklaşık bir saatin sonunda yeterli beyazlama sağlanınca materyal temizlenerek yüzeye zarar gelmemesi ve hassasiyet yapmaması için çeşitli başka kimyasallar kullanılır. İşlem öncesi özellikle polarize filtreli kameralar yardımı ile alınan fotoğraflar aynı ışık koşullarında işlem sonrası da alınarak yapılan beyazlatma işlemi dokümante edilir. Birçok vakada ilk işlem sonrası belirgin bir beyazlama sağlanırken dişin mineralizasyon ve aşınma durumuna göre ikinci bir seans gerekebilir. Bazı durumlarda ofis tipi beyazlatma ev tipi ile desteklenerek uygulanır.Ev Tipi Beyazlatma; Ofis tipi beyazlatmada kullanılan materyalin daha düşük yoğunluklu olan hali, bireyler için özel olarak hazırlanan şeffaf beyazlatma plaklarının içine hekimin önerdiği ölçüde sıkılarak uygulanır. Genellikle gece boyunca yaklaşık 8 saatlik sürede uygulanması önerilmektedir. Dişlerin durumuna göre sadece ev tipi beyazlatma uygulanabileceği gibi ofis tipi beyazlatmaya ek olarak da uygulanabilir. Ev tipi beyazlatmanın bir avantajı da, geçen zaman ile dişlerde yeniden sararmalar gözlemlenirse plaklar saklanarak sadece hekimin verdiği jeller ile yeniden eski beyazlık sağlanmaktadır. Tabi yenileme işlemi tamamen hekimin kontrolündedir ve doktor tavsiyesi olmadan uygulanacak başka kimyasallar sert ve yumuşak dokulara ciddi zararlar verebilir.Devital Beyazlatma; Kanal tedavisi görmüş dişlerde bazı faktörlere bağlı olarak renklenmeler görülebilir. Dişin kron ve kök kısmının aşırı renklendiği durumda devital beyazlatma genellikle olumlu sonuçlar vermektedir. Dişin eski dolgusu kaldırılarak kanal ağızlarındaki kirlenmiş ve renklenmiş kanal dolgu materyalleri de temizlenerek beyazlatma materyali kanal ağzına uygulanır. Renklenmenin durumuna göre belirli bir süre bekletilerek esas dolgu yenilenir. Bir seansda etkili bir açılma görülebileceği gibi bazı durumlarda bir kaç seans gerekebilir.


Klinik rutininde kullandığımız üç tip beyazlatmanın yanı sıra, son zamanlarda sosyal medyada ve internet üzerinden ürün satan mecralarda birçok beyazlatma sistemleri satışa sunulmuştur. Bazı ürünlerde sağlık bakanlığının kontrolü varken bir çoğunda bakanlık onayı olmadan kayıtsız bir şekilde internet üzerinden satışı gerçekleşmektedir. Bu şekilde tüketilecek ürünlerin iki şekilde sakıncası bulunmaktadır. İlki beyazlatma işleminin salt kozmetik bir uygulamadan ziyade dişeti sağlığının idame ettirilmesi ile alakalı bir operasyon olduğundan dolayı, diş ve dişeti sağlığı idame ettirilmemiş bir durumda bu tip kozmetik ürünlerin kullanılması ya ciddi zararlar verecek yada boşa gitmiş bir harcama olarak etkisiz kalacaktır. İkincisi sakıncası ise satışa sunulan bir çok materyalin bakanlık onaylı olmaması ve içerdiği materyallerin ne olduğunun bilinmemesidir. Kısa vadede sert ve yumuşak dokulara olan zararlarının yanı sıra uzun vadede kanserojen etkileri de bulunabilir.Özetle, diş beyazlatma kozmetik bir işlem olmasına rağmen kesinlikle doktor kontrolünde ve onun önerdiği ürünler ile yapılmalıdır. Beyazlatma yapıldıktan sonra rutin kontroller önemlidir ve yenilenmesi gerekebilen bir işlemdir.


Kaynakça


-Hahn P, Schondelmaier N, Wolkewitz M, Altenburgeu MJ, Polydorou O. Efficacy of tooth bleaching with and without light activation and its effect on the pulp temperature: an in vitro study. Odontology 2012; Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22395767
-Basting R, Amaral F, France F, Florio F. Clinical comparative study of the effectiveness of and tooth sensitivity to 10% and 20% carbamide peroxide home-use and 35% and 38% hydrogen peroxide in-office bleaching material containing desensitizing agents. Oper Dent 2012; Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/- pub-med/22616927


-Maryline M., Rene S. Vital tooth bleaching-biologic adverse effects- a review. Quinten Publ 2008; 39: 645-59.


-Mon T, Norkhafizah S, Nurhidayati H. Factor influencing patient satisfaction with dental appearance and treatments they desire to improve aesthetics. BMC Oral Health 2011; 11: 6. doi:10.1186/1472-6831-11-6.


13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page